fbpx
Aktualnie czytasz
Manchester City – Brighon Hove & Albion [ANALIZA]

Przed meczem Manchesteru City z Brighton goniący zespół „The Citizens” tracił do liderującego zespołu Mikela Artety Arsenalu Londyn 4 punkty, gdzie mecz obu drużyn został przełożony i czekamy na termin tego spotkania. Brighton – Trenera De Zerbiego zanotował dwie porażki oraz dwa remisy w Premier League. Mecz z bardzo wymagającym rywalem jakim jest Manchester City dla Brighton miał być kolejnym wyzwaniem, aby udowodnić, że chwilowy kryzys jest zażegnany.

Największym zagrożeniem dla Brighton miał być Haaland, który po 10 meczach miał na swoim koncie już 15 goli, wyprzedzając drugiego w klasyfikacji strzelców Harry’ego Kane’a aż o sześć trafień.

Obydwa zespoły wystąpiły w swoich optymalnych ustawieniach oraz personaliach Manchester City 1-4-3-3, zespół Brighton 1-3-4-2-1.

Od początku meczu Brighton miało w planie wyjść pressingiem wysokim z intencją krycia indywidualnego na całym boisku. Manchester City, który skutecznie wykorzystuje Edersona do przewagi (11×10) oraz zejście jednego z zawodników na własną połowę tworzyło przewagę liczebną oraz miejsce pomiędzy formacjami Brighton.

Zespół Brighton Trenera De Zerbiego według jego zasad w budowaniu gry na własnej połowie boiska w organizacji strukturalnej 3+2 gdzie Mac Alilster oraz Caicedo wykorzystywani są do zmiany centrum gry i „łamania” pressingu rywala.

Podczas realizacji planu meczowego przez obydwa zespoły, zespół City posiadał przewagę liczebną poprzez aktywnego Edersona oraz zejście pomocnika. Brighton zgodnie z intencją krycia indywidualnego doprowadziło do pierwszej groźnej sytuacji bramkowej, którą próbował po przechwycie piłki wykorzystać Welbeck.

Bardzo ciekawym pomysłem na grę City było zejście Haalanda w przestrzenie niskie, gdzie jego ruchy wyciągały obrońców Brighton. Takie poruszanie się Norwega tworzyło przestrzeń za plecami rywali, którą w 16 minucie meczu mógł wykorzystać Bernardo Silva, który otrzymał bardzo dobre podanie od Edersona, jednak nie skierował on podania do wbiegającego Haalanda.

Oprócz tworzenia przewagi w przestrzeniach niskich w zespole City kolejnym elementem, który bardzo często jest stosowany w budowaniu gry przez zespół Guardioli, to wykorzystanie przestrzeni za plecami rywala poprzez wbiegniecie Kevina De Bruyne. Gdy jego partner z zespołu skupi uwagę i jest gotowy do podania, Belg potrafi swoim poruszaniem wykorzystać przestrzeń, którą na bazie rotacji wykonał z Grealish w danej sytuacji.

Pierwsza bramka dla Manchesteru City padła po skutecznej realizacji założeń meczowych. Podczas krycia 1×1 przez Brighton na całym boisku, działania, które opisywałem wyżej skutecznie doprowadziły do pierwszego gola w meczu. Tworzenie przestrzeni przez Haalanda, wykorzystanie w grze Edersona, jako zawodnika +1 w budowaniu i bardzo dobre podanie w wolną przestrzeń.

Wykorzystanie szybkości oraz siły w fazie finalizacji i City prowadzi 1:0.

W myśl zasad Pepa Guardioli +1 w fazie budowy w pierwszej strefie oraz strefie wysokiej, mamy przykład ataku szybkiego City. Wypełnienie pola karnego przez City oraz mała gra KDB, jak i Grealish przy słabej organizacji w fazie przejścia Brighton mógł spowodować utratę kolejnej bramki przez zespół De Zerbiego.

W 38 minucie następuje kolejna bardzo dobra akcja „The Citizens” . Tworzenie przestrzeni przez Grealish poprzez zejście oraz wbiegnięciu po podaniu przez Bernardo w wolną przestrzeń zostaje on sfaulowany i sędzie dyktuje rzut karny.

Gol Haalanda dla Manchesteru City 2: 0 Brighton.

Po przerwie w 52 minucie meczu zespół Brighton odzyskuje nadzieję na lepszy rezultat meczu po bardzo ładnym golu Trossarda, który wykorzystuje skuteczne działanie w bocznym sektorze gry.

Po prowadzeniu do skupienia Bernardo Silvy w 74 minucie meczu i bardzo dobrym pozycjonowaniu KDB przed polem karnym popisuje się on idealnym uderzeniem na bramkę Sancheza.

Mecz zwycięża drużyna Manchesteru City 3:1 w meczu z Brighton.

Wszyscy kibice Premier League z ciekawością będą przyglądać się rywalizacji City oraz Arsenalu o fotel lidera oraz pracy trenera De Zerbiego w Brighton, który miejmy nadzieję, poprawi swój początek w swoim nowym zespole.