fbpx
Aktualnie czytasz
[PODCAST] Jak Uczyć Futbolu 012: Przygotowanie motoryczne w piłce nożnej. Rozmowa z Michałem Polczykiem

[PODCAST] Jak Uczyć Futbolu 012: Przygotowanie motoryczne w piłce nożnej. Rozmowa z Michałem Polczykiem

Michał Polczyk

Przygotowanie motoryczne w futbolu to chyba najbardziej złożona część pracy trenera. Dziedzina fizjologii nie tylko jest najtrudniejszym z podstawowych aspektów piłkarskich treningów, ale dla większości studentów AWF-ów… stanowi główną przeszkodę na drodze do wyższego wykształcenia 🙂 W najnowszym odcinku podcastu „Jak Uczyć Futbolu” wychodzimy jednak naprzeciw Waszym potrzebom.

Michał Polczyk, nasz gość w JUF012, to trener koordynator przygotowania motorycznego w Akademii Piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław. Młody doktor fizjologii opowiedział w rozmowie z nami o tym, jak w stolicy Dolnego Śląska wygląda kwestia przygotowania fizycznego.

Odcinek podzieliliśmy na poszczególne kategorie wiekowe, zatem zarówno trenerzy piłki dziecięcej, jak i futbolu w wydaniu seniorskim – czy to amatorskim, czy profesjonalnym – znajdą przydatne wskazówki dla siebie i swoich podopiecznych.

Jak przygotować się do sezonu? Jak zadbać o zachowanie odpowiedniej kondycji swoich graczy w trakcie trwania rozgrywek?

Odcinek był bardzo obszerny i rozmowa zajęła nam sporo czasu, więc konkretów nie brakuje. Michał przekazuje rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb, uzupełnione o szczegółowe wyjaśnienia i studium przypadku, a także dzieli się wspaniałym prezentem, wycinkiem swojej pracy naukowej!

Metody na diagnozę oraz poprawę wytrzymałości, o których w podcaście wspomina Michał to:
– metoda Maximal Aerobic Speed (MAS),
– bieg trzyminutowy,
– trening interwałowy,
– tabata.

Główne wątki tego odcinka:

(01:11) Michał Polczyk o sobie
(02:37) Najnowsze zmiany w Śląsku Wrocław i Akademii Śląska Wrocław
(05:12) Przygotowanie motoryczne u dzieci
(13:54) Przygotowanie motoryczne u młodzieży
(16:45) Jak poprawić wytrzymałość u piłkarza?
(20:00) Wskazówki do indywidualizacji treningu
(25:35) Dodatkowe bodźce dla młodego piłkarza. Wytrzymałość tlenowa poprawiana za pomocą innych aktywności
(33:30) Okresy sensytywne i krytyczne a szkolenie
(37:47) Problemy w pracy z zespołem trzecioligowym z punktu widzenia treningu motorycznego
(41:42) Najprostsze testy do diagnostyki i poprawy wytrzymałości tlenowej – omówienie testu MAS i biegu trzyminutowego
(01:03:13) Jak filtrować wiedzę na temat treningu przygotowania fizycznego?
(01:09:55) Którą 'szkołę’ przygotowania motorycznego powinniśmy stosować w Polsce?
(01:13:05) Periodyzacja taktyczna w Polsce – czy to możliwe?

(01:28:48) Pytania od słuchaczy
(01:41:16) Prezent

Odbierz swój prezent!

Nasz gość tym razem podzielił się interesującymi badaniami, których jest autorem. Z obszernej, napisanej w języku angielskim, a przetłumaczonej na polski pracy naukowej możecie nie tylko zaczerpnąć zaawansowanej wiedzy fizjologicznej, ale znajdziecie też w niej bardzo praktyczne porady odnośnie metod treningowych. Między innymi tych, o których rozmawialiśmy w odcinku.

Będzie sporo o interwałach, czyli mistrzostwie sportowym, sporcie bardziej zaawansowanym. Warto również zaznaczyć, że pod tekstem znajdziecie odnośniki i pozycje, które odsyłają do innych materiałów związanych z motoryką i przygotowaniem fizycznym. Warto kliknąć i poczytać w wolnej chwili, bo to na tych źródłach Michał, w dużej mierze, opiera swą wiedzę.

Żeby odebrać prezent należy podać swoje imię i adres e-mail w menu „POBIERZ BEZPŁATNE MATERIAŁY SZKOLENIOWE” na naszej stronie głównej. W wiadomości, którą otrzymacie automatycznie po kliknięciu „Zapisz się”, otrzymacie dostęp do wszystkich prezentów, które nasi goście przygotowywali dotychczas.

Linki do artykułów lub stron, o których mówiliśmy w tym odcinku:

Zobacz też

1. Nasz facebookowy profil – facebook.com/EkstraTrener
2. Strona Akademii Piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław – akademia.slaskwroclaw.pl
3. Oficjalna strona internetowa Śląska Wrocław – slaskwroclaw.pl/strona
4. Wywiad z fizjologiem Bartoszem Ochmannem (ECSiN, AWF Wrocław) – michaltrela.blog.pl/2017/10/20/rozmowy-o-sporcie-bartosz-ochmann-w-polskiej-pilce-nie-ma-prawdziwej-pracy-nad-przygotowaniem-fizycznym
5. Wywiad z Raymondem Verheijenem na temat przygotowania motorycznego – szachimat.com/2017/02/02/wywiad-z-trenerem-przygotowania-motorycznego-raymondem-verheijenem
6. Wywiad o przygotowaniu fizycznym z Bartkiem Kowalewskim (certyfikowany przez The FA piłkarski trener przygotowania fizycznego pracujący w Anglii) – graanalizagra.pl/bartek-kowalewski-wywiad-o-przygotowaniu-fizycznym/
7. Wywiad z trenerem przygotowania fizycznego FC Barcelony Paco Seirulo – show-skill.net/pl/blogs/59b9171ad55f4d1f18664edd
8. Jak Uczyć Futbolu 005: Rozmowa z Tadeuszem Pawłowskim, dyrektorem Akademii Piłkarskiej Śląsk Wrocław – ekstratrener.pl/005

Oceń podcast „Jak Uczyć Futbolu”:

Jeżeli korzystasz z aplikacji „Podcasty” na iPhone:
1) wpisz w wyszukiwarce aplikacji Jak Uczyć Futbolu,
2) w sekcji „Podcasty” kliknij na Jak Uczyć Futbolu,
3) przejdź do zakładki „Recenzje”,
4) kliknij „Napisz recenzję”.

Jeżeli korzystasz ze Stitchera (Android):
1) wejdź na stronę ekstratrener.pl/stitcher,
2) przewiń stronę w dół, aż do „Show Ratings ans Reviews”,
3) kliknij „Write a review”.

Licencja:

 Licencja Creative Commons

2 komentarze
 • Dzien dobry.
  Mam jedna refleksję po przesłuchani tego oddcinka. Ten fagment o periodyzacji powinniscie pominąć. Takie podejście do tematu jest nieprofesjonalne. Trener tutaj mówi, że mu się coś wydaje lub wierzy/nie wierzy w skuteczność tej metody. Świadczy o tym, że nie ma ani wystarczającego doświadczenia ani, jak wnioskuję, wystarczającej wiedzy na tem temat. Jest wielu trenerów, którzy stosują periodyzację z doskonałymi efektami (również ja). Argumenty które są tu podane potwierdzają jedynie niedostateczne zrozumienie specyfiki piłki nożnej przez tego trenera.
  Pozdrawiam Piotr.

  • Cześć Piotrze,
   Michał współpracował z trenerem Mariuszem Rumakiem w Śląsku, więc ma za sobą sporo praktyki na najwyższym poziomie. Wiemy, jak przygoda tego trenera we Wrocławiu się zakończyła, więc zdanie na temat PT w polskich warunkach zaprezentowane w podcaście raczej nie powinno dziwić.

   Nie nam oceniać czy doświadczenie odnośnie PT jest 'wystarczające’ czy 'dostateczne’. Pewnie dla jednych zdecydowanie tak, dla innych nie.

   My pytamy, a każdy gość przedstawia swoje zdanie. Co oczywiście nie znaczy, że każdy gość ma jakiś monopol na wiedzę i rację 🙂

   EkstraTrener.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top