fbpx
Aktualnie czytasz
W drodze po scudetto. Napoli vs Atalanta (ANALIZA)

W drodze po scudetto. Napoli vs Atalanta (ANALIZA)

Napoli dzielnie zmierza po pierwsze od ponad trzydziestu lat „scudetto”. Co prawda w ostatnim spotkaniu pokonało ich Lazio, jednak to ekipa trenera Luciano Spallettiego wydawała się faworytem w starciu z Atalantą. Podopieczni Giana Piero Gasperiniego po bardzo solidnej pierwszej części sezonu złapali zadyszkę. W pięciu ostatnich meczach Atalanta wygrała tylko raz, a w sześciu ostatnich zdobyła jedynie trzy gole.

„W piłce nożnej ustawienie nie ma już żadnego znaczenia, wszystko zależne jest od przestrzeni, w której rywal zostawi ci trochę miejsca. Musisz szybko zauważać te luki i wychwycić odpowiedni moment, by zadać cios. Musisz mieć odwagę, by ruszyć do przodu, nawet pod presją” ~ Luciano Spalletti

Wyjściowe jedenastki

Plan na mecz

Napoli miało grać swoje. Widowiskowy, ofensywny futbol, w którym duże znaczenie ma jakość indywidualna poszczególnych zawodników. Ruchliwość i rotacje na pozycjach. Gra kombinacyjna i atakowanie wolnych przestrzeni na boisku. Wykorzystanie umiejętności dryblingu oraz pojedynków 1×1. Zawodnicy tacy jak silny i mobilny Osimenh, szybki Politano czy nieprzewidywalny i nieco szalony Kvaratskhelia to koszmar dla każdej linii obrony. Napoli potrafi wykorzystywać atuty swoich gwiazd. W lidze mają najwięcej strzelonych bramek, najwięcej bramek zdobytych głową, 13 bramek zdobyli po akcjach z rzutów rożnych.
W tym meczu gracze z Neapolu mieli za zadanie stworzyć jak najwięcej sytuacji i przełamać się po porażce z Lazio.

Atalanta to z kolei zespół, który ma w ostatnim czasie spore problemy ze zdobywaniem bramek przyjechał na Estadio Diego Maradona w prostym planem. Zamknąć mecz, ustawić dobrze linie obrony i spróbować swoich szans w grze z kontrataku.

Rozpoczęcie meczu

Samo rozpoczęcie to pokazanie przeciwnikowi swojego nastawienia na mecz. Budowanie przewagi mentalnej nad przeciwnikiem i pokazanie , że od początku to Napoli chce zdobyć gola, to oni są tutaj u siebie.

Budowanie gry przez wąsko ustawionych bocznych obrońców

Takie ustawieni wynikało najprawdopodobniej z systemy gry Atalanty. Wąskie ustawienie Di Lorenzo i Oliveiry (który bardzo solidnie zastępuję Maria Rui) miało na celu stworzenie przewagi w środkowym sektorze boiska i umożliwienie minięcia pierwszej linii Atalanty. Było to również zabezpieczenie tego sektora w razie ewentualnej straty piłki i odpowiedz na ustawienie dwójki napastników – Zapaty i Hojlunda (którego w przerwie zmienił dynamiczny Muriel) i podczepionego pod nich ofensywnego pomocnika.

Co ciekawe takie ustawienie ich ustawianie pozwalało wykonać pewien zabieg taktyczny. Jeden z nich skupiał na sobie uwagę kilku zawodników Atalanty, którzy mieli za zadanie wykonać skok presingowy po zagraniu do bocznego obrońcy. W tym momencie pojawiała się bardzo duża wolna przestrzeń przed drugim nie atakowanym, bocznym obrońcom Napoli. Wymiana piłki pomiędzy bocznymi obrońcami Napoli dawała możliwość minięcia średniego pressingu Atalanty.

Zmiana centrum gry po wrzutach z autu

Napoli jest bardzo skuteczne w budowaniu gry. Tak jak przykładzie wymiany bezpośrednio pomiędzy bocznymi obrońcami, często stosują zabieg zmiany centrum gry. Dodatkowo zauważamy, że jest to zasada zespołu w momencie wrzutu piłki z autu. Za każdym razem gdy Napoli wprowadza piłkę z wrzutu z autu następuję krótkie skupienie przeciwnika – podanie piłki zwrotnej do wrzucającego ją zawodnika który, ma za zadanie przenieść grę na drugą stronę boiska.

Gra kombinacyjna

Napoli kilkakrotnie próbowało wykorzystać swoją mocną stronę, jaką jest gra kombinacyjna. Poniżej przykład współpracy Zielińskiego, który swoim bardzo dobrym ustawieniem w wolnej przestrzeni ma dużo czasu, aby zagrać piłkę do wchodzącego w pole karne Politano. Po drugiej stronie boiska takie kombinacje gry często stosowane są na linii Zieliński – Kvaratskhelia.

Pozycja spalona to nie spalony

Ciekawe wykorzystanie przepisu o spalonym. Poniżej przykład – Osimenh jest na pozycji spalonej w momencie zagrania piłki przez Di Lorenzo. Większość zawodników Atalanty skupia swoją uwagę na piłce i napastniku Napoli sugerując, że gra zostanie przerwana. Osimenh świadomie przestaje uczestniczyć w akcji co jest powodem dalszej kontynuacji gry (prawidłowo) przez sędziego. Wolne pole za plecami obrońców atakuje wchodzący z drugiej linii Kvaratskhelia i przejmuje piłkę.

Powstaje sytuacja w której Gruzin ma przed sobą jednego obrońcę, a za jego plecami całkiem sporo wolnej przestrzeni w polu karnym.

Bardzo niewiele brakuje do zdobycia bramki. Warto zwrócić uwagę na zawodników Napoli wypełniających wolną przestrzeń w okolicach 11 metra pola karnego.

Atak bezpośredni

Częstym zabiegiem stosowanym przez piłkarzy Spallettiego jest bezpośrednie bardzo szybkie przeniesienie piłki w wolne pole w okolicach Osimenha. Poniżej rozegranie w którym Di Lorenzo podaje piłkę do Anguissa a ten w pierwszym kontakcie wstrzeliwuje ją w wolne pole w okolicach pola karnego. 2 kontaktami Napoli mija pressing 8 zawodników Atalanty.

Osimenh znajduje się w sytuacji 1×1 z obrońcą Atalanty. Gol co prawda nie pada ale sytuacja jest niebezpieczna. Podanie bramkę Osimenh zdobył w meczu z Romą.

Zobacz też

Bramka 1:0 – „Kvaradonna”

Napoli bardzo dobrze zakłada pressing. Nie pozostawia przeciwnikom zbyt dużo miejsca do rozgrywania piłki. Agresywnie podchodzi do przeciwnika i często odzyskuje piłkę już na połowie rywala. W tak zamkniętym spotkaniu jak z Atalantą, piłkarze Napoli musieli wykazać się cierpliwością. Błąd Atalanty i strata piłki w momencie budowania ataku pozycyjnego doprowadziło do utraty bramki.

Odbiór piłki do której dopada Osimenh. Kapitalnie wykonuje prowadzenie piłkii do skupienia uwagi przeciwnika i swoim działaniem uwalnia Kvaratskhelię.

Zachowanie Gruzina to już czysta finezja. Pełna kontrola piłki i w otoczeniu 7 obrońców i strzał nie do obrony. Jakość w czystej postaci.

Bramka 2:0 – Rrahmani

W drużynie z Neapolu w tym sezonie strzelają prawie wszyscy. Obrońcy w tym sezonie zdobyli już 7 goli. Tak jak pisaliśmy wcześniej bardzo silną stroną lidera serie A są stałe fragmenty gry i gra głową.

Wyblok Osimenha i Anguissa pozwolił stworzyć sporo wolnej przestrzeni Rrahminiemu.

Dokładne podanie i celny strzał głową bez żadnej presji przeciwników.

Napoli wygrywa zasłużenie. Statystki xG pokazują jak trudno jest grać przeciwko liderowi. Nawet tak dobra drużyna jak Atalanta praktycznie nie stworzyła sobie ani jednej dogodnej sytuacji strzeleckiej. Napoli przełamało się po ostatniej porażce i wykorzystało atuty swoich wschodzących gwiazd.

KAROLINA ZIÓŁEK, MARIUSZ PAWELEC, ŁUKASZ WRÓBLEWSKI

Materiał powstał w ramach studiów podyplomowych „Analiza Taktyczna”.
Pisownia oryginalna.

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top