fbpx
Aktualnie czytasz
Jak przedłużyć licencję trenera piłki nożnej? Instrukcja krok po kroku i najczęściej zadawane pytania

Jak przedłużyć licencję trenera piłki nożnej? Instrukcja krok po kroku i najczęściej zadawane pytania

Końcówka roku to czas, w którym ważność większości licencji trenerskich kończy się. W związku z tym, że  w naszym środowisku trafiamy na sporo zapytań z tym związanych, przygotowaliśmy instrukcję – jak, krok po kroku, przedłużyć licencję trenera piłki nożnej i pozostać aktywnym, honorowanym przez UEFA oraz PZPN, szkoleniowcem.

[PODCAST] Jak Uczyć Futbolu 014: Wszystko o licencjach trenerskich. Odcinek specjalny >>

Na wstępie warto zaznaczyć, że 20 kwietnia 2017 roku światło dzienne ujrzała Uchwała nr IV/63 w sprawie licencji trenerskich. To głównie na niej opiera się cały proces związany z przedłużaniem licencji. Najnowsze regulacje mocno różnią się od lat wcześniejszych.

Jakie dokumenty są potrzebne, by przedłużyć licencję trenerską?

Będziesz potrzebował następujących dokumentów:
– wniosek o wydanie lub przedłużenie licencji (online);
– skan dyplomu trenerskiego bądź legitymacji instruktora/trenera piłki nożnej (UEFA C, UEFA B, UEFA Futsal B, Dyplom II klasy, Dyplom I klasy, Legitymacja Instruktora);
– skany certyfikatów potwierdzających udział w konferencjach szkoleniowych zaaprobowanych przez PZPN – łącznie 15 godzin;
– skan zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
– skan oświadczenie antykorupcyjnego;
– potwierdzenie wpłaty za wydanie licencji trenera dokonanej na konto WZPN lub PZPN.

Wszystkie powyższe dokumenty należy umieścić na swoim koncie w portalu PZPN24, aplikując o przedłużenie licencji.

Certyfikaty uczestnictwa w konferencjach szkoleniowych

Wielu trenerom sen z powiek spędza co roku kolekcjonowanie certyfikatów z konferencji szkoleniowych. Te certyfikowane, czyli zaaprobowane przez PZPN, bądź organizowane przez Związek, Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej czy Stowarzyszenia Trenerów Piłki Nożnej, są jednak dość powszechnie dostępne.

Aby przedłużyć licencję na 3 lata, bo o takim okresie mówi najnowsza ustawa, należy „uzbierać” 15 godzin na konferencjach. Listę tych dostępnych w serwisie PZPN24, poza wyszukiwarką po zalogowaniu, możesz znaleźć również na laczynaspilka.pl/kalendarz-kursow.html (najbliższe wydarzenia; zwróć tylko uwagę, że w kalendarzu, poza konferencjami szkoleniowymi, wyświetlają się również trwające kursy UEFA!).

Jeżeli nie zebrałeś wymaganej liczby godzin do tej pory, na przełomie listopada i grudnia odbywają się „Akademie Piłkarskie Grassroots”, czyli cykl darmowych szkoleń w każdym województwie. W roku 2017 konferencje odbyły / odbędą się w następujących miastach i terminach:

Akademia Piłkarska Grassroots 2017

fot. Asystent Trenera

Kursokonferencje organizowane są również przez WZPN-y, w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej co roku na przykład trenerzy spotykają się na trzydniowym kongresie w Szklarskiej Porębie, Wielkopolski Związek Piłki Nożnej honoruje z kolei udział w znanym na całą Polskę Lech Conference.

Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego – taniej online!

Aby uzyskać zaświadczenie o niekaralności (czyli niefigurowaniu w rejestrze karnym) trzeba złożyć wniosek w formie zapytania. Zapytanie składamy na specjalnym formularzu w punkcie informacyjnym KRK. Najbliższy punkt znajdziemy w pobliskim sądzie okręgowym, a czasem także rejonowym. Tam też otrzymamy formularz do wypełnienia, jeśli nie mamy go ze sobą.

Wersja online jest wygodniejsza, a jednocześnie tańsza. Opłata za zaświadczenie wynosi 30 zł (jeśli online – 20 zł).

Przygotowaliśmy instrukcję uzyskiwania zaświadczenia przez internet! Jest tylko jeden „problem”. Musisz posiadać profil zaufany w serwisie ePUAP, by wniosek o zaświadczenie potwierdzić podpisem elektronicznym.

Jeśli posiadasz konto w systemie ePUAP, możesz wykorzystać je do złożenia podpisu przy użyciu profilu zaufanego. Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online w serwisach administracji publicznej, bez wychodzenia z domu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. W czasach, kiedy wszystko ulega cyfryzacji, prędzej czy później i tak będzie ci ten profil potrzebny. Po co więc tracić życie w kolejkach? 😉

Zakładając, że masz już swój profil zaufany, musisz wejść na stronę e-Platformy Ministerstwa Sprawiedliwości (Krajowy Rejestr Karny) – ekrk.ms.gov.pl i zarejestrować się, jeśli nie masz tam jeszcze konta.

Po zalogowaniu wejdź w zakładkę menu górnego – „Wnioski i zapytania” -> „Wniosek o osobę”. Uzupełnij dane osobowe. W punkcie jedenastym – „Rodzaj danych, które mają być przedmiotem informacji o osobie” kliknij „Kartoteka karna”. Po kliknięciu „Zapisz”, wniosek jest gotowy.

Następnie przejdź do górnego menu „Wnioski i zapytania” -> „Lista zapytań”, by upewnić się, że wykonałeś wszystko prawidłowo.

Przy wygenerowanym z dzisiejszą datą wniosku, w kolumnie „Akcje” kliknij „Podpisz”. Następnie „Podpisz profilem zaufanym” (zielona ramka), co spowoduje, że przeniesiesz się na stronę PZ (Profilu zaufanego). Tam logujesz się na dane, które stworzyłeś wcześniej. Potwierdzasz, otrzymujesz SMS z kodem autoryzacyjnym – „autoryzuj i podpisz dokument”.

Teraz system przekieruje cię do płatności – standardowo, wybierasz swój bank i postępujesz już według znanych z serwisów aukcyjnych czy sklepów internetowych kroków.

Po uregulowaniu kwoty 20,39 zł (prowizja za dokonanie wpłaty), przejdź do „Wnioski i zapytania” -> „Lista zapytań”. Status powinien zmienić się na „Wysłany”. W kolumnie „Opłacony” winno też widnieć „Tak”.

Na zaświadczenie należy poczekać około dwóch dni (u nas trwało to od wtorku, około 15:00 do czwartku – o 13:00 pobraliśmy zaświadczenie). O gotowej odpowiedzi zostaniesz powiadomiony za pomocą wiadomości e-mail.

Aby pobrać zaświadczenie o niekaralności należy wejść w zakładkę „Odpowiedzi” (w menu górnym, bliżej prawej strony) oraz kliknąć, pod „Akcje”, ikonkę „Pobierz w formacie zip”. Po potwierdzeniu profilem zaufanym znów kliknij w „Pobierz w formacie zip”, zapisz plik na dysku, następnie rozpakuj go (np. za pomocą WinRARa) i gotowe – posiadasz już zaświadczenie w wersji PDF.

Prawda, że proste? Teraz przed każdym piłkarskim obozem czy przedłużaniem licencji trenerskiej nie musisz już wychodzić z domu!

Oświadczenie antykorupcyjne

Oświadczenie antykorupcyjne występuje w systemie PZPN24 pod nazwą „Oświadczenie uczestnika komisji ds. licencji trenerskich” i jest do pobrania podczas procesu aplikacji o przedłużenie licencji. Po wygenerowaniu przez system jest ono spersonalizowane (widnieje na nim twoje imię i nazwisko), dlatego radzimy korzystać tylko z wersji dostępnej na PZPN24 podczas aplikacji, a nie z innych dostępnych w internecie w starszej wersji.

Konto PZPN24 oraz instrukcja wnioskowania o licencję trenerską

Żeby móc dokonać przedłużenia licencji, należy zarejestrować się na stronie pzpn24.pzpn.pl. Jeżeli nie masz tam jeszcze „konta trenera”, poniżej Marcin Dorna prezentuje, jak je założyć:

Szczegółowa instrukcja wnioskowania o licencję trenerską w 3 krokach:

1. Wejdź na PZPN24  i po rejestracji oraz uzupełnieniu kolejnych zakładek (film instruktażowy), zaloguj się.

2. Po zalogowaniu w górnym menu wybierz „Konta i funkcje”, następnie po lewej stronie w zakładce „Funkcje i organizacje” pojawi się twoje „imię i nazwisko – Trener”. Kliknij w ikonkę „Edytuj” obok swojej funkcji. Dane podstawowe i wszystkie kolejne zakładki powinieneś uzupełnić już w trakcie procesu rejestracji. Jeśli tego nie zrobiłeś, to dobry moment, by dokonać poprawek.

W zakładce „Dyplomy trenerskie i dokumenty” należy dodać swój aktualny dyplom, niżej kliknij też „Dodaj dokument” i wybierając z rozwijanej listy „Inne” wklej potwierdzenie przelewu za przedłużenie licencji (w tym miejscu można też dodać zaświadczenie z KRK, ale drugą opcją jest zrobienie tego podczas aplikacji o przedłużenie licencji – punkt 3).

Teraz pozostaje ci jeszcze wybrać „Konferencje trenerskie” i używając przycisku „Dodaj” przesłać na swoje konto skany certyfikatów uczestnictwa w konferencjach trenerskich. Poza nazwą i datą szkolenia, które odbyłeś, podać musisz również liczbę godzin, ile ona trwała (liczba ta zawsze podana jest na certyfikacie uczestnictwa). Uwaga, aby sprawdzić dodane wcześniej konferencje, należy kliknąć czerwoną belkę z rokiem (Rozwiń)!

3. Skoro przygotowałeś już wszystkie dokumenty w formie skanów, a część z nich wstawiłeś na swoje konto trenera, pora aplikować o przedłużenie licencji!

Wejdź w „Wydarzenia” -> „Kursy, licencje & konferencje”. Z rozwijanej listy „Organizacja” wybierz Polski Związek Piłki Nożnej (jeśli posiadasz licencję UEFA PRO, UEFA Elite Youth A, UEFA A,  UEFA Goalkeeper A, UEFA Futsal B) lub Wojewódzki Związek Piłki Nożnej odpowiedni dla twojego miejsca zamieszkania (jeśli posiadasz licencję UEFA B, Goalkeeper B, Grassroots C, Grassroots D, Futsal C, PZPN A i PZPN B), a z listy „Rodzaj” – „Licencje trenerskie”. Następnie kliknij „Wyszukaj”.

Przy jedynym wyszukanym wyniku naciśnij „Aplikuj” oraz dodaj wszystkie wymagane dokumenty:

Dodaj „Wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego” – kliknij „Dodaj dokument” i z wysuwanego menu wybierz „Wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego”. Załącz swoje zaświadczenie o niekaralności i podaj datę, kiedy zostało ono wydane. Kliknij „Zapisz”.

Następnie przejdź do „Oświadczenia uczestnika komisji” – w polu „Wnioskuję o” wybierz „Przyznanie/przedłużenie licencji trenerskiej”. Wybierz też niżej licencję, o jaką wnioskujesz. Pobierz oświadczenie uczestnika komisji („Pobierz plik”), wydrukuj je, podpisz i zeskanuj, kończąc proces aplikacji poprzez załączenie podpisanego skanu.

Kto decyduje o przedłużeniu licencji?

To ważne w kontekście trzeciego punktu powyższej instrukcji. Od tego, jaką licencję posiadasz, zależy do kogo wnioskować musisz o jej przedłużenie.

W przypadku licencji UEFA PRO, UEFA Elite Youth A, UEFA A,  UEFA Goalkeeper A, UEFA Futsal B decyduje Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN, działający w ramach Komisji Technicznej PZPN.

Decyzję odnośnie licencji UEFA B, Goalkeeper B, Grassroots C, Grassroots D, Futsal C, PZPN A i PZPN B podejmuje natomiast właściwy dla danego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej organ ds. licencjonowania trenerów.

Zobacz też

Kiedy mogę przystąpić do procesu przedłużania licencji trenerskiej?

Najważniejszą rzeczą jest przystąpienie do procesu przyznawania licencji w trybie zwyczajnym – dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat. W każdym roku występują dwa terminy składania takich wniosków:
a) do dnia 30 czerwca danego roku lub (wnioski rozpatrywane do 15 lipca),
b) do dnia 31 grudnia danego roku (wnioski rozpatrywane do 15 stycznia kolejnego roku).

Procedura ta będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2019 roku. Od dnia 1 stycznia 2020 roku w trybie zwyczajnym licencje będą przyznawane jeden raz do roku. Wniosek o przyznanie / przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym należy złożyć przed datą wygaśnięcia terminu jej ważności w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

Jeśli więc 31 grudnia 2017 roku kończy ci się licencja, masz dokładnie do tego dnia czas, by przygotować wszystkie dokumenty, załączyć ich skany w serwisie PZPN24 oraz aplikować o jej przedłużenie.

Chyba, że chcesz zapłacić dodatkowo za tryb nadzwyczajny…

Opłaty za przedłużenie licencji trenerskiej w trybie zwyczajnym

Licencje wydawane przez PZPN:
UEFA PRO – bezpłatnie
UEFA A – bezpłatnie
UEFA Elite Youth A – bezpłatnie
UEFA Goalkeeper A – bezpłatnie
UEFA Futsal B – bezpłatnie

Licencje wydawane przez poszczególne WZPN:
UEFA B – 300 zł
UEFA Futsal B – 300 zł
Futsal C – 150 zł
UEFA C / Grassroots C – 150 zł
Grassroots D – 75 zł
PZPN A – 300 zł
PZPN B  – 150 zł

Co zrobić, jeśli nie uda ci się złożyć wniosku w terminie?

Wtedy wniosek będzie rozpatrywany w trybie nadzwyczajnym, co będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Niestety, dość dużymi…

UEFA PRO – 5000 zł
UEFA Elite Youth A – 2000 zł
UEFA A – 2000 zł
UEFA Goalkeeper A – 2000 zł
UEFA Futsal B – 1000 zł
Goalkeeper B – 1000 zł
UEFA B – 1500 zł
UEFA C – 750 zł
Futsal C – 750 zł
Grassroots C – 750 zł
Grassroots D – 500 zł
PZPN A – 1500 zł
PZPN B  – 500 zł

Wnioski o przyznanie/przedłużenie licencji złożone w trybie nadzwyczajnym będą rozpatrzone przez Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN / właściwy dla danego WZPN organ ds. licencjonowania trenerów – w terminie 7 dni od daty ich złożenia.

Licencje w trybie nadzwyczajnym są przyznawane/przedłużane na okres do 31 grudnia danego roku.

Dodatkowe linki:

Konwencja trenerska UEFA 2015: https://media.laczynaspilka.pl/files/pzphp/NGI7MDA_/06dc1926efb96a32e63e828592194d9a.pdf

Uchwała nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku w sprawie licencji trenerskich: https://media.laczynaspilka.pl/files/pzphp/M2U7MDA_/0ce3f318a03b8c6413d11552dea6457e.pdf

Uchwała nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku w sprawie licencji trenerskich (aktualizacja z dnia 11.09.2017r.): https://ekstratrener.pl/wp-content/uploads/2017/12/Uchwała-nr-IV-63-z-dnia-20.04.2017r.-Licencje-trenerskie-Zmiany-11.09.2017r..pdf

Uprawnienia trenerskie: https://www.laczynaspilka.pl/uprawnienia-trenerskie.html

Artykuł odnośnie tego jak i gdzie przedłużyć licencję trenerską: https://www.laczynaspilka.pl/trenerzy/licencjonowanie-trenerow/jak-i-gdzie-przedluzyc-otrzymac-licencje1

Lista trenerów zarejestrowanych w bazie PZPN: https://www.laczynaspilka.pl/trenerzy,1.html

Link do artykułu, w którym Szef Kształcenia i Licencjonowania Trenerów Dariusz Pasieka mówi o ostatnich kluczowych zmianach:  https://www.laczynaspilka.pl/federacja/nowa-uchwala-licencjonowania-trenerow-dariusz-pasieka-objasnia-kluczowe-zmiany1

Artykuł powstał na bazie własnych doświadczeń oraz informacji dostępnych na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania bądź sugestie na temat artykułu – skomentuj poniżej. A jeśli wpis przydał ci się i uważasz go za wartościowy, podziel się nim ze znajomymi trenerami bądź udostępnij na swoim profilu społecznościowym!

10 komentarzy
 • Proszę o pomoc .miałem licencje Pzpn A ważną do końca roku 2017.Mieszkałem w woj Dolnośląskim, przeprowadziłem się w 2017 do woj Lubuskiego.Co mam zrobić aby licencje uaktualnić. w jakim związku to mam zrobić, jakie jakie są najbliższe konferencje trenerskie proszę o wykaz daty miejsca ich odbywania?Pozdrawiam Jarosław Kocan

  • Cześć Jarku!

   Jeśli chodzi o zmianę miejsca zamieszkania, to skoro licencję wyrobiłeś w Dolnośląskim ZPN, to i przedłużyć ją raczej nie powinno być tam problemu, pomimo tego, że przeprowadziłeś się poza województwo. W takiej sytuacji najprościej jednak byłoby zadzwonić do jednego bądź drugiego związku i poprosić o namiar na osobę zajmującą się licencjami. W każdym ZPN-ie jest oddelegowana taka osoba, która chętnie pomaga w przypadku kłopotów.

   Z racji tego, że mamy już luty, to w grę wchodzi chyba tylko tryb nadzwyczajny, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami, które będziesz musiał ponieść. Wydaje się nam, że w takim trybie o przedłużenie licencji będziesz mógł się ubiegać w dowolnym z dwóch wymienionych Związków.

   Jeśli chodzi o konferencje trenerskie, na naszej stronie (www.ekstratrener.pl/szkolenia) znajdziesz wykaz aktualnych wydarzeń dla trenerów, ale bardziej w wydaniu, brzydko mówiąc, komercyjnym. Te organizowane przez PZPN, za które „zdobywa się” godziny potrzebne do przedłużania licencji, znajdziesz z kolei logując się w serwisie PZPN24 i klikając w WYDARZENIA, a następnie KURSY, LICENCJE & KONFERENCJE.

 • WITAM.
  Chcę wyrobić licencję PZPN pierwszy raz.Kurs Uefa B ukończyłem w 2013.Współpracuję jako trener z Akademią Piłkarską od 3 lat jednak nie prowadzę drużyny w rozgrywkach PZPN. W związku z przejściem jednego z trenerów do pracy w PZPN chcę poprowadzić drużynę w rozgrywkach WZPN.Mam zaliczone konferencję Lech Conference.Czy po raz pierwszy mogę wyrobić licencję w trakcie sezonu.?
  Pozdrawiam Arek

  • Prawdopodobnie będzie Pan musiał ubiegać się o licencję w trybie nadzwyczajnym. Polecamy skontaktować się bezpośrednio z Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej, na pewno udzielą szczegółowej odpowiedzi dotyczącej tego specyficznego przypadku 😉

 • witam, jak punktowane są kursokonferencje, konferencje nie certyfikowane, akademie grassroots lub amo? Często nie ma takich informacji podanych przy zgłoszeniach?

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o wszystkie wydarzenia jakie podałeś to sytuacja jest dynamiczna i zmienia się co jakiś czas dlatego zawsze warto pytać w Wojewódzkich Związkach Piłki Nożnej lub bezpośrednio u organizatora jak to wygląda. W tym roku Akademie Grassroots to 4h (rok temu było 5h). MAMO bo pewnie o to pytałeś wcześniej nie przyznawało żadnych godzin, a teraz jest to 0,5h za jedno szkolenie – tutaj szczegóły: http://bit.ly/Licencja_MAMO. Często jest też tak, że wydarzenia nie są objęte patronatem PZPN lub WZPN i po ich odbyciu masz odbyte 0h do przedłużenia licencji. Nadmienimy jeszcze tylko, że aktualnie by zdobyć godziny do przedłużenia licencji musisz się zarejestrować przez system pzpn24 więc jeżeli tego tam nie robisz tzn. że prawie zawsze za konferencję będzie 0h. Dzięki za pytanie i mamy nadzieję, że pomogliśmy.
   Pozdrawiamy 😉

 • Dzień dobry.
  Mam licencje Grassroots C ważna do 31.12.2018. Mam w tej chwili 14h konferencji ale licencje mam niespełna 2 lata (tak była wydana przez związek). Czyli nie miałem przepisowych 3 lat na odbycie 15h konferencji. Czy w takim wypadku aplikacja o przedłużenie licencji będzie rozpatrywana inaczej? Dodam że mam na portalu pzpn24 konferencje z 09.11.2016 czyli sprzed licencji ale z okresu „ostatnich 3 lat” ale jest ona nie brana pod uwagę – wyświetla się 0h w portalu.
  Będzie wdzięczny za pomoc.

  • Cześć Paweł,
   wielkie dzięki za pytanie jednak najlepiej będzie jak zadzwonisz do Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, w którym będziesz chciał przedłużyć licencję i tam na 100% uzyskasz zadowalającą odpowiedź. Jeśli miałbyś z tym jakiekolwiek problemy to daj znać – wtedy spróbujemy dowiedzieć się jak to wygląda.
   PS Jeżeli natomiast uzyskasz odpowiedź, to możesz ją tutaj napisać. Być może jeszcze ktoś jest lub będzie w podobnej sytuacji więc pomożesz mu ją od razu rozwiązać 😉
   Pozdrawiamy i trzymamy kciuki za pozytywne załatwienie sprawy.

 • Witam! Podczas próby aplikacji na dowolnie wybraną kursokonferencję na pzpn24 pojawia się komunikat : „Uwaga uzupełnij adres! Aby aplikować na wydarzenie, wybierz adres dla aktualnie wybranej funkcji!”
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam!

  • Cześć Sławek,
   dzięki za pytanie. Zapewne musisz uzupełnić w zakładce „dane personalne” swoje miejsce zamieszkania, a dokładnie „dane adresowe”. Żeby móc cokolwiek zrobić w panelu wszystkie rubryki powinny być uzupełnione. Jeśli to nie pomoże to pozostaje Ci kontakt bezpośrednio z osobami z PZPN’u, które zarządzają platformą. Po wejściu w zakładkę kontakt uzupełniasz formularz i wysyłasz zapytanie. Z naszych doświadczeń wynika, że szybko odpisują więc powinni szybko rozwiązać Twój problem. Mamy nadzieję, że pomogliśmy 😉
   Pozdrawiamy!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top