fbpx
Aktualnie czytasz
Jak Uczyć Futbolu 240: Odpowiedź na potrzeby i oczekiwania zawodników. Rozmowa z Robertem Kasperczykiem

Jak Uczyć Futbolu 240: Odpowiedź na potrzeby i oczekiwania zawodników. Rozmowa z Robertem Kasperczykiem

Szatnia piłkarska na przestrzeni lat zmieniła się diametralnie. Dziś zawodnicy od swoich trenerów oczekują czegoś zupełnie innego niż kiedyś. Poznajcie perspektywę człowieka, który z futbolem do czynienia ma od czterech dekad.

Robert Kasperczyk prowadził ostatnio Sandecję Nowy Sącz. Z Ekstraklasy znany jest z pracy w Podbeskidziu Bielsko-Biała, z którym awansował do niej w 2011 roku, a w kolejnym sezonie dotarł do półfinału Pucharu Polski. Do Bielska wrócił niemal dekadę później i… z Ekstraklasy spadł, a w swojej karierze pracował także m.in. w Motorze Lublin, Stali Rzeszów, KSZO Ostrowiec, Górniku Wieliczka czy Hutniku Kraków, był też szefem działu skautów i odpowiadał za Akademię Cracovii, a jako piłkarz na najwyższym poziomie ligowym zaliczył 29 spotkań, w których strzelił dziewięć goli.

Dlaczego postrzeganie roli trenera przez Kasperczyka zmieniło się o 180 stopni? Skąd przekonanie, że „tradycyjne podejście” do zarządzania szatnią pozbawia zawodników autonomii?

Edukator PZPN opowiedział wiele interesujących historii, których był bohaterem. Zwrócił uwagę na swoje błędy, ale wspominał też wyzwania, z którymi musiał się mierzyć. Czy zwykła rozmowa może rozwiązać każdy problem? Jak ważna w kontekście pewności siebie piłkarzy jest sfera emocji?

Według Kasperczyka – jeżeli się nie rozwijamy, to obumieramy. Dlatego czerpie on wiele inspiracji z książek oraz szkoleń. A jak przeżył spadek z Ekstraklasy? Dlaczego trudno z nim rozmawia się o przejęciu nowego klubu? Jaka jest najmocniejsza strona polskich trenerów i co jest największą bolączką polskiego futbolu? Dlaczego tak niewielu młodych Polaków wchodzi do profesjonalnej piłki?

Odbierz prezent!
Kasperczyk z biegiem lat zdobywał doświadczenie, które doprowadziło go do stworzenia własnego systemu wartości. Prezentacją na temat „11 wartości współczesnego trenera piłki nożnej” podzielił się ze słuchaczami JUF. Aby pobrać materiał zapisz się na nasz newsletter.

TOP5 książek polecanych przez Roberta Kasperczyka:
– Mihály Csíkszentmihályi – „Flow. Stan przepływu”
– Martin E. P. Seligman – „Optymizmu można się nauczyć”
– James Clear – „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”
– Brian Tracy – „Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo”
– Daniel Goleman – „Inteligencja emocjonalna”

Linki do artykułów lub stron, o których mówiliśmy w tym odcinku:
1. Nasz facebookowy profil – facebook.com/EkstraTrener
2. Sklep EkstraTrener.pl – ekstratrener.pl/sklep
3. Studia podyplomowe „Psychologia w pracy trenera” – ekstratrener.pl/psychologia-w-pracy-trenera
4. Grupa „Jak Uczyć Futbolu”
5. Jak Uczyć Futbolu 047 – podcast z Marcinem Broszem – ekstratrener.pl/047
6. Jak Uczyć Futbolu 224 – podcast z Jakubem Dziółką – ekstratrener.pl/224
7. „Nie będę mamił opowieściami o pięknym i cudownym futbolu” – wywiad z Kasperczykiem na weszlo.com
8. „To dla mnie trauma. Wciąż mam przed oczami obraz szatni po spadku” – wywiad z Kasperczykiem na sport.tvp.pl
9. „Mam więcej determinacji, niż młody trener, który dostaje pierwszą szansę” – wywiad z Kasperczykiem na newonce.net
10. „Zmieniła kobiecy tenis” – wywiad z Wimem Fissette, trenerem Igi Świątek, na sport.tvp.pl
11. Test Gallupa (CliftonStrengths 34)
12. Książka „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej”
13. Książka „Alex Ferguson. Być liderem”
14. Książka „Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino”
15. Książka „Phil Jackson. 11 pierścieni”

Oceń podcast „Jak Uczyć Futbolu”:

Jeżeli korzystasz z aplikacji „Podcasty” na iPhone:
1) wpisz w wyszukiwarce aplikacji Jak Uczyć Futbolu,
2) w sekcji „Podcasty” kliknij na Jak Uczyć Futbolu,
3) przejdź do zakładki „Recenzje”,
4) kliknij „Napisz recenzję”.

Jeżeli korzystasz ze Stitchera (Android):
1) wejdź na stronę ekstratrener.pl/stitcher,
2) przewiń stronę w dół, aż do „Show Ratings ans Reviews”,
3) kliknij „Write a review”.

Zobacz też

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2019 EkstraTrener.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scroll To Top