fbpx
Aktualnie czytasz
Relacja z Warsztatów o Periodyzacji Taktycznej

Relacja z Warsztatów o Periodyzacji Taktycznej

W niedzielę wzięliśmy udział w całkiem nietypowym wydarzeniu. Jeśli zastanawiasz się dlaczego „Warsztaty o Periodyzacji Taktycznej” miałyby nie być typowe, znaczy, że nie miałeś okazji poznać… ich prowadzącego.

Tomasz Tchórz w Portugalii nauczył się języka. Po to, by w pełni zrozumieć PT. Wielokrotnie błędnie interpretowaną przez polskich trenerów i mylnie tłumaczoną na szkoleniach czy podczas prelekcji.

Periodyzacja Taktyczna Vitora Frade, profesora, z którego nauk czerpią m.in. Jose Mourinho, Andre Villas-Boas czy Paulo Fonseca, to coś więcej niż podział planu rocznego na krótsze fazy treningu i określenie ich struktur. Według Tchórza, który w Polsce zdaje się być misjonarzem myśli Frade, to nawet – sposób bycia trenera, jakgdyby jego „taktyka na życie”.

– Frade nie uczy piłki nożnej w ogóle. Uczy myślenia – uważa Tomek.

Słownictwo występujące zarówno w nowej książce Tchórza, jak i podczas warsztatów, jest bardzo specyficzne. To jednak nie przypadek. Według autora inaczej to nie miałoby sensu. Przekaz nie byłby spójny.

Czy PT można zastosować w realiach polskich – zastanawia się pewnie wielu z Was. Nie nam to oceniać. Według autora książki „Periodyzacja Taktyczna” – jak najbardziej.

– Środowisko kontroluje człowieka. Naukowym faktem jest, że nie istnieje takie pojęcie jak 'dziedziczenie’ raka. Choroba nie trafia do nas w genach po rodzicach czy dziadkach. Czemu więc nowotwór często miewają osoby, których przodkowie zmagali się z nim wcześniej? – zastanawia się Tchórz. Chociaż ma na to gotową odpowiedź: – Może doświadczały tych samych stresów, odżywiały się podobnie, jednym słowem – żyły w podobnym środowisku? Środowisko kontroluje człowieka – podkreśla raz jeszcze.

 

 

— Rafal Ulatowski (@RafalUlatowski1) 14 stycznia 2018

Jeżeli stworzymy swoim podopiecznym środowisko idealne dla naszej idei gry, będą rozwijać się tak, jak sobie to zaplanujemy. Chyba że popełnimy błąd. Nie przewidzimy jakiś okoliczności. Jako trenerzy więc – polegniemy.

Po wizycie w Krakowie wiemy jedno – temat portugalskiej myśli szkoleniowej jest dużo ciekawszy, niż wydaje się być na pierwszy rzut oka. Wiemy też jednak, że jest… cholernie trudnym zagadnieniem.

Zagadnieniem na pewno niedostępnym dla każdego. Takim, które wymaga poświęceń. Wymaga czasu i olbrzymiego nakładu pracy. Wymaga życia według swojej idei gry.

Więcej na temat PT usłyszycie w lutym, w którymś z kolejnych odcinków podcastu „Jak Uczyć Futbolu”. A teraz – zabieramy się do lektury naszej nowej książki 😉

Obrigado Tomek!

* to, co przeczytaliście powyżej, to tylko nasza interpretacja niedzielnych warsztatów. Bardzo sympatycznie było nam osobiście poznać Tomka, którego zaprosiliśmy do naszego podcastu. Jeżeli macie więc jakieś pytania na temat Periodyzacji Taktycznej – zadawajcie je śmiało, na pewno przekażemy je niebawem, podczas rozmowy!

A jeśli chcielibyście kupić najnowszą książkę Tchórza – możecie to zrobić tutaj: nottchorzinfootball.com/kup-ksiazke-o-periodyzacji-taktycznej

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top