fbpx
Aktualnie czytasz
Wdrożenie Treningu Mentalnego w Praktyczny Trening Piłkarski – relacja

Wdrożenie Treningu Mentalnego w Praktyczny Trening Piłkarski – relacja

W zeszły weekend mieliśmy przyjemność wraz z 45 trenerami piłki nożnej, trenerami mentalnymi oraz psychologami, wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Football Lab, które dotyczyło tematyki treningu mentalnego, a w zasadzie jego wdrożenia w trening piłkarski.

Zacznijmy od części organizacyjnej, która często już na tym etapie ukazuje nam czy szkolenie jest traktowane przez organizatorów poważnie. Tutaj wyglądało to bardzo dobrze. Od razu przy rejestracji wszyscy uczestnicy otrzymali teczkę, w której znajdował się notatnik, długopis, harmonogram wydarzenia i kartki z zadaniami do części praktycznej, czyli każdy otrzymał wszystko to czego potrzeba na wstępie szkolenia. Ponadto każde wystąpienie prelegenta, przerwa czy wykonywanie zadań przez uczestników miało określony czas i odbywało się punktualnie.

Dwóch prelegentów czyli Łukasz Rutkowski i Paweł Habrat to psychologowie sportu, którzy są mocno osadzeni w piłce nożnej. Pierwszy z nich aktualnie pracuje w Akademii KGHM Zagłębia Lubin, natomiast drugi piastuję swoją funkcję m.in. przy pierwszej drużynie Lechii Gdańsk. Dzięki mocno praktycznemu podejściu dialog między nami odbywał się płynnie i był zawsze poparty przykładami z pracy na boisku. Całe szkolenie było podzielone na dwa moduły: część teoretyczną oraz część praktyczną.

W części teoretycznej było dużo kwestii dotyczących rozwoju świadomości zawodników. Przedstawiona została struktura modelu KOP czyli Koncentracja, Opanowanie, Pewność Siebie – oczywiście każdy z tych elementów został szeroko omówiony. Psycholog Habrat mówił o budowaniu świadomości zawodnika, znajomości swoich mocnych stron, umiejętności stawiania celów,  konstruktywnej komunikacji. Przykładem wdrażania treningu mentalnego w trening piłkarski może być poniższe wideo, które pochodzi z czasów współpracy z Zagłębiem Lubin:

Łukasz Rutkowski rozłożył na czynniki pierwsze model 5C’S, który wyróżnia 5 elementów:
– Communication (komunikacja),
– Confidence (pewność siebie),
– Control (opanowanie),
– Commitment (zaangażowanie),
– Concentration (koncentracja).

„Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś” – takim slajdem zaczynało się wystąpienie Przemysława Świercza. Ciekawy i bardzo motywująco-inspirujący był wykład kapitana Reprezentacji Polski w AMP Futbolu. Jak na „szefa” przystało opowiadał z dumą i zaangażowaniem o swoim zespole. Poruszył kwestie swojego wypadku, który spowodował wiele zmian w jego życiu. Puentą jednak całego spotkania były słowa Walta Disneya” Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz to osiągnąć”.

Część praktyczna to nic innego jak zastosowanie tego wszystkiego o czym mówiliśmy w części teoretycznej. Skupiała się ona na czterech elementach:
– opanowaniu,
– komunikacji,
– koncentracji,
– kreatywności.

Większość zajęć prowadził trener Mariusz Paszkowski, który skrzętnie starał się zaprezentować trening powyższych umiejętności. Nam zapadła w głowie gra 3 vs 3 o nazwie „Szczęście – Nieszczęście”, w której co jakiś czas jeden z zawodników drużyny podbiega do trenera i losuje jedną z kartek, na której znajdują się różnego rodzaju zadania, np. rzut wolny z okolic pola karnego, rzut karny. Wtedy gra wznawiana jest właśnie od takiego momentu, dzięki czemu można zobaczyć jak reszta zawodników reaguje na takie sytuacje. Warto tutaj podkreślić znaczenie gry „na wynik” tak by wywołać dodatkowe emocje u zawodników, wzmocnić rywalizację oraz chęć zwycięstwa.

Całe warsztaty trwały tylko kilka godzin jednak pokazały jak ważna jest kwestia treningu mentalnego w piłce nożnej. Non stop jesteśmy poddawani różnym bodźcom zewnętrznym, które mają wpływ na nasze decyzje dlatego warto mieć tego świadomość i wiedzieć jak sobie z tym radzić. Należy również pamiętać, że każda jednostka treningowa oprócz elementów technicznych, taktycznych, motorycznych powinna zawierać aspekt mentalny. Jeżeli chcielibyście zgłębić tajniki tego właśnie aspektu to szkolenie organizowane przez Football Lab będzie dla Was idealne. Więcej informacji znajdziecie na stronie: footballlab.pl/szkolenia do czego Was mocno zachęcamy.

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top