fbpx
Aktualnie czytasz
VIII Kongres Psychologii Sportu – relacja

VIII Kongres Psychologii Sportu – relacja

Już VIII edycja Kongresu Psychologii Sportu za nami. Jak zawsze mnóstwo pozytywnej energii, dużo ciekawych i inspirujących osób oraz niesamowita dawka wiedzy. 

Pierwszy dzień to mocna podstawa teoretyczna w postaci wykładów, gdzie mieliśmy okazję od rana do wieczora słuchać prelekcji zarówno osób spoza Polski, jak i Polaków. Bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentował Alexander T. Latajnik, który mówił o umiejętnościach samoregulacji zawodników. Przedstawiał podłoże psychologiczne naszych zachowań oraz ćwiczenia dzięki którym możemy mieć wpływ na nasze działania, np. wyciszenia negatywnych emocji.

Druga osoba, która mocno nas zaintrygowała, to nie kto inny jak Wojtek Herra – główny organizator kongresu, który omawiał cztery fundamenty siły psychicznej zawodnika. Wspominał o przeciętności, która jest największym przeciwnikiem sukcesu. Jak profilować zawodników? Jak dokonywać świadomych wyborów odnośnie rozwoju w swojej dyscyplinie? Rytuały startowe? Na te pytania padały konkretne odpowiedzi. Bardzo ciekawą kwestią było hasło: „If you get tired, learn to rest, not to quit” odnoszące się do kwestii wypoczynku w sporcie i tego jak istotny jest to element – o czym wielu trenerów oraz zawodników zapomina (szczególnie mowa o zmęczeniu psychicznym, o którym dużo mniej się mówi).

Była mowa również o budowaniu pozytywnego wizerunku, rozpoznawalności i marce osobistej. Idealnie tą tematykę podsumowuje hasło: „Silna marka osobista jest wtedy, jeśli nie musisz się przedstawiać”.

Drugi dzień to sesje warsztatowe. Mniejsze grupy, gdzie jest większa intymność i możliwość zadania pytania. Jest to bardziej dialog z uczestnikami niż monolog prowadzącego. Pierwszy warsztat to niesamowite wystąpienie profesora Tadeusza Hucińskiego oraz Tomasza Wilczewskiego. Motywem przewodnim było „upodmiotowienie zawodnika”. Przedstawiał on model pracy z zawodnikami, w którym to oni są w centrum i radzą sobie z zastaną sytuacją – odnosiło się to wszystko nie tylko do sportu, ale przede wszystkim do życia. Sport jako narzędzie do rozwoju osobowości.

Wspomniane zostały trzy zasady, które dotyczą współpracy na linii trener – zawodnik i opierają się na założeniach:
– nie oceniaj
– nie porównuj
– nie obwiniaj

Każdy z nas ma tendencje do ulegania powyższym rzeczom. Warto jednak pamiętać, że one do niczego dobrego nie prowadzą. Żeby móc świadomie podejmować wybory, należy samemu ich dokonać i je przepracować.
Ciekawą rzeczą były wyniki naukowe dotyczące treści, które docierają do zawodników. Otóż 30% zawodnik rozumie w momencie, w którym to trener mu coś tłumaczy i sam się narzuca, natomiast w momencie, w którym zawodnik do nas się zwraca nasza wiadomość trafia do niego w 60%. Warto pomyśleć jak zrobić, by to zawodnicy sami zwracali się do trenera. Idealnym trenerem jesteś jednak wtedy, kiedy zawodnik przychodzi do ciebie i powie ci dokładnie to, co ty chcesz jemu powiedzieć.

„Co z tym zrobisz?”, „Jak sobie z tym poradzisz?” – takie pytanie zawodnik powinien usłyszeć w momencie zwrócenia się do trenera, tak by samemu dojść do rozwiązania problemu. Zwracając się do nas nie oczekuje on rady, opinii, a po prostu wysłuchania.

Tak prezentowały się tematy wystąpień podczas pierwszego i drugiego dnia kongresu:

Wojciech Herra podczas swojego warsztatu poruszał tematyką budowania zwycięskiego zespołu, w którym padło wiele wartościowych treści, jednak nam utkwiło przede wszystkim hasło: „Nie potrzebuję zawodników najlepszych, potrzebuje właściwych”.  Należy pamiętać, że wyciągnięcie jednego zawodnika z zespołu i włączenie drugiego może mocno zachwiać drużyną. Podczas zmian warto uwzględnić oprócz elementów taktycznych, technicznych oraz fizycznych również profil osobowości zawodnika. Poruszony został także temat zaufania, które składa się z trzech komponentów:
– wiara w dobre intencje
– prawo do popełniania błędu
– akceptowanie i czerpanie z różnic

Natomiast kluczowym elementem w odniesieniu sukcesu w grze zespołowej jest schowanie ego przez zawodników, o czym może świadczyć pierwsza zasada drużyny Chorwacji na Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji, która brzmiała „Równi wśród silnych”.

Kongres Psychologii Sportu to dwa dni niesamowitej inspiracji do zwiększenia wiedzy z zakresu psychologii, która staję się coraz ważniejsza w zakresie prowadzenia drużyny, szkolenia zawodników i chyba warto tutaj przytoczyć słowa Juliana Nagelsmanna: „Piłka nożna to w 30 procentach taktyka, a w 70 procentach psychologia”.

Więcej informacji na temat Kongresu znajdziecie na stronie: kongrespsychologiisportu.pl, a my już teraz zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w dniach 23-24.03.2019r. w Warszawie.

PAWEŁ SZYMAŃSKI

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top