fbpx
Aktualnie czytasz
#AT29 – recenzja

#AT29 – recenzja

Kolejny numer czasopisma „Asystent Trenera” już za mną.  Jakie artykuły wywarły na mnie największe wrażenie? Co znajdziecie w 29 numerze? Kto pozytywnie zaskoczył, a kto może przeciwnie- rozczarował? O tym wszystkim możecie przeczytać poniżej w kolejnej mojej recenzji.

Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się człowiek, który widnieje na okładce #AT29, czyli Raymond Verheijen. Twórca nowatorskiego programu „World Football Academy” oraz autor wielu książek. Osoba, którą miałem okazję poznać na jednym ze szkoleń organizowanych przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej. Wtedy temat dotyczył periodyzacji treningu motorycznego i jej wpływu na przygotowanie zespołu. Uwagę przykuwał sposób prezentacji Raymonda – bardzo energiczny, pełen anegdot i metafor. Czuć było, że to osoba bardzo kompetentna i przekonana do swojej wizji treningu. W czasopiśmie porusza on jednak dużo istotniejszą kwestię, która nosi tytuł „Piłkarskiego treningu mózgu”. Artykuł mówi o nierozerwalnej interakcji między motoryką, techniką, taktyką oraz psychologią. „Jeśli nauczysz piłkarza  lepiej wybierać swoją pozycję, lepiej rozpoznać moment akcji lub wykonać akcję w lepszym kierunku, osiągniesz znacznie większy postęp niż dzięki pracy nad poprawą samego sprintu” – to słowa, które pięknie podsumowują artykuł w #AT29, który powstał na bazie książki „How Simple can it be? Unique lessons in professional football: behind the scenes with Raymond Verheijen”.

W kolejnej części Łukasz Pachelski kontynuuje swoją przygodę ze statystykami. Druga część analizy „Jak skutecznie zdobywać bramki” obejmuje finalne podania i akcje poprzedzające zdobycie gola. A wszystko po to, by uwzględnić rzeczy, o których mowa w tekście, w codziennym treningu piłkarskim. Należy pamiętać, że właśnie po to jest analiza. Jeżeli nie wdrażasz wniosków z niej wysnutych w trening, możesz ją wyrzucić do kosza.

„Kluczowe są relacje międzyludzkie” taki tytuł nosi wywiad, który przeprowadził redaktor naczelny Marcin Papierz z Łukaszem Bortnikiem- Hapoel Beer Szewa. Wydawałoby się, że tytuł traktuje raczej o treningu mentalnym jednak w artykule znajdziemy dużo wiedzy dotyczącej przygotowania motorycznego. Czym ono właściwie jest, jak je mierzyć, jakie testy wykonywać przed, w trakcie i po sezonie oraz jak to wszystko zastosować nie tylko na najwyższym poziomie, gdzie mamy dostęp, np. do kamizelek GPS, ale również w niższych ligach. Warto jednak pamiętać, że same wskaźniki to nie wszystko- należy także uwzględniać samopoczucie zawodnika, które może okazać się kluczowe przy planowaniu kolejnego treningu.

Ostatnią rzeczą jaką tym razem wyróżniam jest niesamowity wkład w rozwój najmłodszych adeptów piłki nożnej przez trenera Jakuba Śpiegowskiego, który w swoim dość krótkim, acz bardzo treściwym artykule przedstawia 18 zasad dla rodziców (i trenerów) dotyczących zachowania oraz kibicowania podczas turniejów piłkarskich. Myślę, że każdy opiekun przychodzący na mecz najmłodszych powinien się z tym zapoznać, a obowiązkiem każdego trenera jest to, by edukować siebie, środowisko i o tym przypominać. Nie wszystkie zasady musisz od razu wprowadzać, ale zapoznaj się z nimi, bo na pewno okażą się one bardzo pomocne i dzięki nim poprawisz lub utrzymasz dobre, zdrowe relacje na linii trener- rodzic- zawodnik.

Niestety rozczarował mnie lekko „Trener”, w którym ciężko cokolwiek polecić… Całość praktycznie opiera się na podsumowaniu działalności PZPN w ujęciu szkolenia. Jest mowa o 5 latach istnienia Szkoły Trenerów oraz projektach, które już powstały lub lada moment zostaną wdrożone. Oczywiście jeżeli ich nie znasz, to warto po nie sięgnąć (np. publikacje darmowe PZPN), natomiast jeśli jesteś na bieżąco z projektami, które afirmuje PZPN raczej nie zostaniesz niczym nowym zaskoczony.

PAWEŁ SZYMAŃSKI

Jeżeli chcecie dodać od siebie kilka słów odnośnie tego numeru „Asystenta Trenera” zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Zobacz też

 

 

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top