fbpx
Aktualnie czytasz
Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej – recenzja

Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej – recenzja

Są takie książki, które być może nie porywają podczas ich lektury, ale z ich teścią warto się po prostu zapoznać. Zapoznać, by pewne rzeczy zrozumieć, a także by lepiej poznać historię.

„Odwrócona piramida” to kawał lektury, liczącej prawie 600 stron. Publikacja Jonathana Wilsona w kolejności chronologicznej pokazuje w jaki sposób historia piłkarskiej taktyki ewoluowała na przestrzeni lat. Jak zmieniła się od połowy XIX wieku do ery Guardioli, Kloppa i Nagelsmanna.

Po lekturze OP jeszcze łatwiej zrozumieć można jak niebagatelny wpływ na style gry poszczególnych drużyn miały pojedyncze osoby. Nigdzie nie chodziło o żadne DNA, wszędzie o lidera, który pociągnął za sobą tłumy.

Sam zaintrygowany byłem choćby postacią Helenio Herrery, którego na pewno w przyszłości poznać będę chciał bliżej. Jak były szkoleniowiec Interu czy Barcelony wpadł na catenaccio?

Dlaczego wpływ na kolejne zmiany systemów miały przepisy?

– Przepis o spalonym, według którego gracz dostający podanie musiał mieć przed sobą przynajmniej trzech przeciwników (zwykle bramkarza i dwóch obrońców), od 1866 roku przeszedł małe modyfikacje, w reakcji na rosnącą liczbę pułapek ofsajdowych – czytamy.

Odpowiedzią na jakie ruchy wcześniejszych generacji były działania kolejnych pokoleń? Jak w szczegółach różniły się wizje największych?

– Drużyny Kloppa przede wszystkim starały się okrążać zawodnika będącego przy piłce, nie dając mu miejsca na zagranie podania. Gdy Heynckes wdrażał pressing w sezonie 2012/13, kiedy to Bayern sięgnął po dublet, preferował krycie zorientowane na przeciwnika. Jeden zawodnik ruszał w kierunku rywala z piłką, podczas gdy pozostali starali się pilnować potencjalnych odbiorców podania, odcinając opcje zagrania. Piłkarze Nagelsmanna próbują skupiać się na liniach podań, ustawiać między zawodnikiem z piłką a możliwymi adresatami podania, polegają bardziej na przechwytach niż odbiorach.

No i wreszcie – skąd w tytule książki ta PIRAMIDA?!

O czym jest ta książka?

  • o historii piłkarskiej taktyki
  • o tym jak ona ewoluowała
  • o różnych systemach i stopniowym odwrocie tytułowej piramidy o 180 stopni
  • o kolejnych przemianach i szkoleniowych inspiracjach, które od połowy XIX wieku następowały w futbolu
  • odpowiedzi następnej generacji trenerów na to, co wdrażać próbowała generacja poprzednia
  • o nieustannym poszukiwaniu drogi do przechytrzenia przeciwnika
  • o wzajemnym wyścigu i podkręcaniu tempa rewolucji związanych z podejściem do piłki nożnej
  • o wielkich szkoleniowych postaciach i trenerskich ikonach tego sportu

PRZEMYSŁAW MAMCZAK

ZOBACZ WIĘCEJ >>

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top