fbpx
Aktualnie czytasz
#AT Dzieci i Młodzieży 3 – recenzja

#AT Dzieci i Młodzieży 3 – recenzja

Trzecia część wydania specjalnego „Asystenta Trenera” – skierowanego do trenerów dzieci i młodzieży – swoją objętością przypomina książkę. To prawie 200 stron wartościowej wiedzy, zarówno teoretycznej, jaki praktycznej. To ponad 30 autorów na łamach. To robi wrażenie.

Jak zwykle kilka artykułów wpadło nam w oko bardziej niż inne i jak zwykle pragniemy zwrócić na nie dodatkową uwagę. Bo choć wiele treści jest dla nas dość oczywistych (ale nie muszą one być oczywiste dla wszystkich trenerów, bo ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z zawodem – w którymś momencie też muszą zbudować swój fundament), to do np. podsumowania metodologicznego tego, co proponuje Szkółka Piłkarska Gremio FBPA, usiedliśmy z dużym zainteresowaniem… na dłuższą chwilę.

W formie tabeli zebrane zostały tu wszystkie standardy i filozofia gry Gremio, z podziałem na fundamenty operacyjne i podstawowe. Następnie, w zależności od kategorii wiekowych, materiał podzielono na poszczególne staże kognitywne oraz modele organizacyjne gry. TOP materiał.

Kilka stron wcześniej Damian Mikołowicz i Krzysztof Żebranowicz opisują z kolei przykład z polskiego podwórka – metodykę szkolenia Akademii Piłkarskiej Champions. Narzędzia pracy, którymi dysponują trenerzy drużyn w żółto-niebieskich barwach, są ukazane w całkiem przystępny sposób. Szczególne wrażenie robią na nas wskazówki, których wycinek znaleźć można także w AT.

W wydaniu specjalnym sporo konkretnego materiału znajdą też trenerzy bramkarzy. Swoimi przemyśleniami dzieli się Jarosław Salachna, Miłosz Gładoch z kolei opisuje to, jak z golkiperami pracują w akademii Interu Mediolan. Nam najbardziej spodobało się za to to, co udostępnili trenerzy Akademii KGHM Zagłębie: Izaak Stachowicz, Tomasz Król, Jacek Moskwa i Hubert Gajda podzielili technikę bronienia w grze 1×1 oraz grę bramkarza w sytuacjach 1×1, szczegółowo je opisując. Sygnalizując również możliwości zastosowania oraz prezentując przykładowe środki treningowe dopasowane do poszczególnych elementów.

Dla inspiracji warto zapoznać się także z projektem Pogoń Future, który tym razem przedstawia Rafał Buryta, trener przygotowania motorycznego „Portowców”.

A jak jesteśmy już przy przygotowaniu motorycznym – to naszą szczególną uwagę przykuł tekst o technice poruszania i efektywności zawodnika, autorstwa Michała Kwietniewskiego z BetterWay. Szkoleniowiec młodzieżowych reprezentacji Polski aspekty techniczne poruszania podzielił na hamowanie, przyspieszenie, bieg z maksymalną prędkością i zmiany kierunku. Każdy szczegółowo opisując i popierając trenerskimi podpowiedziami oraz ćwiczeniami do rozwoju motorycznego swoich podopiecznych.

Każdy kolejny numer AT czytamy od deski do deski. I wiemy, że sporo czasu tracimy przez to na lekturę o tym, co wydaje nam się „oczywiste”. Ale warto chyba właśnie dlatego, co opisaliśmy powyżej. Autorom gratulujemy i równocześnie… dziękujemy 😉

Jeżeli chcecie dodać od siebie kilka słów odnośnie #AT Dzieci i Młodzieży 3 – zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top