fbpx
Aktualnie czytasz
Mikel Etxarii i jego 100 zdań o piłce nożnej – recenzja

Mikel Etxarii i jego 100 zdań o piłce nożnej – recenzja

Mikel Etxarri to niepodważalny autorytet trenerski na rynku hiszpańskim. Trener UEFA PRO, który aktualnie piastuje funkcję selekcjonera Reprezentacji Kraju Basków. Wcześniej natomiast był m.in. dyrektorem ds. szkolenia i trenerem w klubach Primera Division (Real Sociedad, Deportivo Alaves, SD Eibar). Jest również autorem książki „100 frases al pie”, która niedawno pojawiła się na rynku polskim w naszym ojczystym języku.

„100 zdań o piłce nożnej” – to pozycja, która przede wszystkim skłania do myślenia oraz refleksji związanej z analizą taktyczną. Książka jest podana w bardzo przejrzysty, można by rzec prosty sposób. Każda ze stron oparta jest na wspomnianym okładkowym zdaniu, opracowaniu graficznym oraz wyjaśnieniu danego zagadnienia taktycznego. Być może przedstawienie tego w formie krótkich i klarownych zdań ma na celu ułatwienie oraz szybkie zrozumienie poszczególnych sytuacji, jednak czasami aż się prosi o rozwinięcie mocniej danego „cytatu”.

Nie ma jednak sensu narzekać na to, że czasami można by zrobić to obszerniej, bardziej zagłębić się w szczegóły. Na rynku polskim niewiele jest książek, które poruszają tematykę szkolenia w piłce nożnej, dlatego każda pozycja, która się pojawia jest warta uwagi oraz przeczytania.  Jesteśmy również przekonani, że przedstawione sytuacje w książce pozwolą trenerom pogłębić wiedzę z zakresu taktyki, którą będą mogli przekazać zawodnikom podczas treningów oraz poprawić jakość realizowanych gier i ćwiczeń.

Mieliśmy okazję być w Warszawie na warsztatach Mikela, który mimo podeszłego wieku cały czas jest pełen werwy i optymizmu w szerzeniu informacji taktycznych. Pojawiło się tam dużo konkretów na temat tego jak Mikel widzi piłkę nożną, jakie zachowania indywidualne, grupowe oraz drużynowe preferują jego zespoły. Mamy wrażenie, że było to rozszerzenie treści, które zawarte są w książce, dlatego też zachęcamy do pojawienia się na Football Conference Taktyka 2019, gdzie będziecie mieli możliwość posłuchania go na żywo, zakupu książki i być może zadania pytań bezpośrednio.

Podsumowując: książka ta to pozycja dla każdego trenera, który chce rozwijać swój warsztat, jednak jest ona tylko wstępem do zagłębienia się nie w 100, ale w tysiące wariantów gry, bo jak sam autor twierdzi w jednym ze swoich zdań „studiowanie taktyki nie ma końca”.

Zobacz też

PAWEŁ SZYMAŃSKI

(KLIKNIJ I KUP KSIĄŻKĘ „100 zdań o piłce nożnej” >>)

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top