fbpx
Aktualnie czytasz
Wyrównany mecz? Tylko w pierwszej połowie. Man City vs Liverpool (ANALIZA)

Wyrównany mecz? Tylko w pierwszej połowie. Man City vs Liverpool (ANALIZA)

Klasyk ligi angielskiej – Manchester City zmierzył się z Liverpoolem. Gospodarze walczą o mistrzostwo, goście o udział w Lidze Mistrzów...

Rywalizację rozpoczęto w następujących zestawieniach:

W fazie obrony Liverpoolu Salah zostaje wysunięty na pozycję 9, Gakpo i Jota cofają się do drugiej linii zamykając środek boiska. Tworząc strukturę, zamykają przestrzenie dla środkowych pomocników Manchesteru.

Do ataku szybkiego Liverpool wykorzystuje zawsze co najmniej czterech-pięciu zawodników.

Najczęściej dzieje się to poprzez zagranie piłki do bocznych sektorów, za plecy obrońców. Często piłka jest adresowana do Salaha który skupia na sobie uwagę dwóch-trzech obrońców City, po czym zagrywa piłkę do wolnego zawodnika.

Jeden z dwóch środkowych pomocników (Henderson lub Fabinho) schodzą często po piłkę do linii obrony. Po tak rozpoczętej akcji zdobywają bramkę na 1:0. Praktycznie trzema podaniami znajdują się w polu karnym.

Allison – Fabinho:

Fabinho – Alexander-Arnold:

Alexander-Arnold – Jota:

Jota po opanowaniu piłki umiejętnie blokuje obrońcę, tworząc przestrzeń do finalizacji akcji przez Salaha.

W momencie gdy Liverpool zostawia duże przestrzenie w środkowej strefie, Manchester City może budować grę przez środek do bocznych sektorów co stwarza zagrożenie i doprowadza do utraty bramki na 1:1. Obrazują to trzy poniższe grafiki:

Akcja zakończona zdobyciem bramki przez Manchester City na 1:1. Lewy obrońca Robertson wyszedł wyżej i został minięty podaniem. To dało dużo przestrzeni Mahrezowi.

Van Dijk opuścił światło bramki, Alexander-Arnold zszedł do środka na asekurację:

Rozegranie akcji przez Manchester City “rozsypało” linię obrony Liverpoolu i zostało skutecznie zakończone.

Przy stałych fragmentach gry cały zespół Liverpoolu broni w polu karnym. Rzut wolny:

Rzut rożny:

Początek drugiej połowy rozpoczyna wysoki pressing Alexander-Arnold pod polem karnym City. Przy otwarciu gry stwarza miejsce dla Grealisha, który rozpoczyna akcję bramkową na 2:1.

Można zauważyć jak zmienia to strukturę Liverpoolu i tworzy duże przestrzenie.

Manchester City bardzo szybko to wykorzystuje zdobywając bramkę zaraz po przerwie.

Zobacz też

Ake-Grealish-Alvarez-Mahrez…

…Mahrez do De Bruyne, który wykańcza skutecznie akcję na 2:1.

Po stracie bramki coraz częściej w wysokim pressingu. Salah z Gakpo często rotują się na pozycjach w tej fazie gry. Narażają się wtedy na szybkie kontrataki City i w dalszym ciągu światła bramki broni tylko dwóch obrońców (a czasami nawet jeden). Po stracie tej bramki zakładają pressing w strukturze 4-3-3. Gakpo pracuje na całej szerokości boiska.

Na chwilę przed stratą trzeciej bramki…

Liczba zawodników wystarczająca ale jednak zbyt bierne i pasywne zachowanie, a także ostrożność (przed faulem) w grze obronnej doprowadziła do utraty gola.

Bramkę na 4:1 Manchester City przygotował sobie wielopodaniową akcją przy małej agresji i zaangażowaniu w obronę zespołu Liverpoolu. Bramkę zdobył Grealish, po podaniu De Bruyne.

Podsumowując, Liverpool rozegrał z City wyrównaną pierwszą połowę. Po szybko straconej bramce w drugiej części gry nie byli jednak w stanie nawiązać równorzędnej walki z będącym w wysokiej formie Manchesterem. Trzeba też zauważyć, że w bardzo dobrej dyspozycji znajduje się Grealish, który został zawodnikiem meczu. Liverpool w trudnym dla siebie sezonie, z nierówną formą i dużymi jej wahaniami, słabo punktuje na wyjeździe. Ten mecz to potwierdził.

ARTUR LUBIEŃSKI, KRZYSZTOF BANASZKIEWICZ, ŁUKASZ RAMZA

Materiał powstał w ramach studiów podyplomowych „Analiza Taktyczna”.
Pisownia oryginalna.

Napisz komentarz (0)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Scroll To Top