Klasyk ligi angielskiej – Manchester City zmierzył się z Liverpoolem. Gospodarze walczą o mistrzostwo, goście o udział w Lidze Mistrzów...
Rywalizację rozpoczęto w następujących zestawieniach:
W fazie obrony Liverpoolu Salah zostaje wysunięty na pozycję 9, Gakpo i Jota cofają się do drugiej linii zamykając środek boiska. Tworząc strukturę, zamykają przestrzenie dla środkowych pomocników Manchesteru.
Do ataku szybkiego Liverpool wykorzystuje zawsze co najmniej czterech-pięciu zawodników.
Najczęściej dzieje się to poprzez zagranie piłki do bocznych sektorów, za plecy obrońców. Często piłka jest adresowana do Salaha który skupia na sobie uwagę dwóch-trzech obrońców City, po czym zagrywa piłkę do wolnego zawodnika.
Jeden z dwóch środkowych pomocników (Henderson lub Fabinho) schodzą często po piłkę do linii obrony. Po tak rozpoczętej akcji zdobywają bramkę na 1:0. Praktycznie trzema podaniami znajdują się w polu karnym.
Allison – Fabinho:
Fabinho – Alexander-Arnold:
Alexander-Arnold – Jota:
Jota po opanowaniu piłki umiejętnie blokuje obrońcę, tworząc przestrzeń do finalizacji akcji przez Salaha.
W momencie gdy Liverpool zostawia duże przestrzenie w środkowej strefie, Manchester City może budować grę przez środek do bocznych sektorów co stwarza zagrożenie i doprowadza do utraty bramki na 1:1. Obrazują to trzy poniższe grafiki:
Akcja zakończona zdobyciem bramki przez Manchester City na 1:1. Lewy obrońca Robertson wyszedł wyżej i został minięty podaniem. To dało dużo przestrzeni Mahrezowi.
Van Dijk opuścił światło bramki, Alexander-Arnold zszedł do środka na asekurację:
Rozegranie akcji przez Manchester City “rozsypało” linię obrony Liverpoolu i zostało skutecznie zakończone.
Przy stałych fragmentach gry cały zespół Liverpoolu broni w polu karnym. Rzut wolny:
Rzut rożny:
Początek drugiej połowy rozpoczyna wysoki pressing Alexander-Arnold pod polem karnym City. Przy otwarciu gry stwarza miejsce dla Grealisha, który rozpoczyna akcję bramkową na 2:1.
Można zauważyć jak zmienia to strukturę Liverpoolu i tworzy duże przestrzenie.
Manchester City bardzo szybko to wykorzystuje zdobywając bramkę zaraz po przerwie.
Ake-Grealish-Alvarez-Mahrez…
…Mahrez do De Bruyne, który wykańcza skutecznie akcję na 2:1.
Po stracie bramki coraz częściej w wysokim pressingu. Salah z Gakpo często rotują się na pozycjach w tej fazie gry. Narażają się wtedy na szybkie kontrataki City i w dalszym ciągu światła bramki broni tylko dwóch obrońców (a czasami nawet jeden). Po stracie tej bramki zakładają pressing w strukturze 4-3-3. Gakpo pracuje na całej szerokości boiska.
Na chwilę przed stratą trzeciej bramki…
Liczba zawodników wystarczająca ale jednak zbyt bierne i pasywne zachowanie, a także ostrożność (przed faulem) w grze obronnej doprowadziła do utraty gola.
Bramkę na 4:1 Manchester City przygotował sobie wielopodaniową akcją przy małej agresji i zaangażowaniu w obronę zespołu Liverpoolu. Bramkę zdobył Grealish, po podaniu De Bruyne.
Podsumowując, Liverpool rozegrał z City wyrównaną pierwszą połowę. Po szybko straconej bramce w drugiej części gry nie byli jednak w stanie nawiązać równorzędnej walki z będącym w wysokiej formie Manchesterem. Trzeba też zauważyć, że w bardzo dobrej dyspozycji znajduje się Grealish, który został zawodnikiem meczu. Liverpool w trudnym dla siebie sezonie, z nierówną formą i dużymi jej wahaniami, słabo punktuje na wyjeździe. Ten mecz to potwierdził.
ARTUR LUBIEŃSKI, KRZYSZTOF BANASZKIEWICZ, ŁUKASZ RAMZA
Materiał powstał w ramach studiów podyplomowych „Analiza Taktyczna”.
Pisownia oryginalna.